Jak vyměnit kuchyňský dřez

Naučte se, jak jednoduše vyměnit váš starý kuchyňský dřez za nový a dát tak vaši kuchyni nový vzhled

K výměně kuchyňského dřezu budeme potřebovat

Nářadí: Ochranné pracovní pomůcky, nůž, nástrčný klíč, šroubovák, tmel, metr

Materiál: nový kuchyňský dřez, kbelík, hadr

Před samotnou výměnou dřezu je potřeba si vybrat ten správný kuchyňský dřez, který bude splňovat vaše požadavky. Většina kuchyňských dřezů se instaluje na pracovní desku, ale jsou také takové typy, které se instalují pod pracovní desku. U dřezu s instalací pod pracovní desku si déjte pozor, jestli máte pracovní desku s pevným povrchem popřípadě z přírodního nebo umělého kamene. U pracovních desek z tenkého materiálu by mohlo dojít k nenavratnému poškození jak pracovní desky, tak také kuchyňského dřezu.

Pokud máte vybraný dřez, tak si prvně prostudujte montážní návod a bezpečnostní pokyny, které by měli být součásti každého nového dřezu. Při výběru nového dřezu si dejte pozor aby se nový dřez vlezl do stávajících skříněk.

Krok 1

Měření kuchyňského dřezu www.doleo.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Změřte svůj stávající dřez. Pokud má váš nový dřez větší rozměry, tak budete muset upravit otvor v pracovní desce. Pokud nový dřez má menší rozměry, tak budete potřebovat novou pracovní desku.

Rozhodněte se, zda vyměníte také dřezovou baterii nebo nainstalujete tu stávající (pro instalaci dřezové baterie můžete využít náš montážní návod). jestli budete chtít nainstalovat, také dávkovač saponátu do kuchyňského dřezu. Dnes už dřezy mívají standartně jeden až dva otvory pro namontování dřezové baterie a dávkovače mycího saponátu. Berte v potaz, že instalace těchto prvků je snažší, pokud se provádí při instalací nového dřezu, kde se nemusíte namáhavě vsoukávat do kuchyňské skříňky.

 _______________________________________________Myšlenka

Nejlepšího výsledku docílíte, když si starý dřez překreslíte se všemi rozměry např. na kartonovou desku, včetně míry od stěny ke středu odtoku v dřezu.

 

Demontáž starého kuchyňského dřezu

Před demontáží si pro jistotu vyfoťte usazení vašeho dřezu

Krok 2

Vypnutí vody www.doleo.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vypněte přívod studené a teplé vody na ventilech, které se většinou nachází ve skříni pod umyvadlem. Pokud je nemůžete najít, vypněte hlavní přívod vody.

Otevřte dřezovou baterii, abyste uvolnili tlak vody v potrubích.

Krok 3

Odmontování dřezové baterie www.doleo.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomocí oboustranného klíče odpojte vodovodní hadice od přívodu teplé a studené vody. Připravte si malý kbelík, pomocí kterého zachytíte veškerou vodu, která zbyla ve vodovodních hadicích a odtokových kanálech.

 _______________________________________________Myšlenka

Kuchyňskou baterii nechte připojenou k dřezu. Můžete ji poté vytáhnout společně s kuchyňským dřezem.

Krok 4

Odpojení sifonu www.doleo.cz

Odpojte sifon z pod kuchyňského dřezu. Před demontáži si pod sifon dejte kbelík, který zachití přebytečnou vodu vytékající z odpojeného sifonu. Za pomocí siko kleští povolte převlekové matice na straně kuchyňského dřezu a na straně odtokové trubky. 

Krok 5

demontáž svorek na kuchyňském dřezu www.doleo.cz  Odstraněni tmelu ze spod dřezu www.doleo.cz

Pod kuchyňským dřezem se nachází svorky (resp. po jeho obvodu). Tyto svorky je potřeba povolit pomoci šroubováku. Po odšroubování šroubků svorky vytáhně. Pomocí žiletkového nože odstraňte tmel, který drží kuchyňský dřez připevněn k pracovní desce. Po obvodu ze spodní strany dřezu projeďte s žiletkovým nožem.

Krok 6

ht_install-a-kitchen-sink-removeoldsink  Vyčištění tmelu z povrchu pracovní desky www.doleo.cz

Lehce vytlačte ze spodu starý kuchyňský dřez. Poté co se dřez nadzvedne můžete ho už vytáhnout z vrchní strany pracovní desky. Po vytažení starého kuchyňského dřezu odstraňte starý tmel, který zůstal na pracovní desce. Stéjně tak vyčistěte všechny komponenty, které budete chtít znovu nainstalovat.

 

Instalace nového kuchyňského dřezu

Nyní, když jsme demontovali styrý kuchyňský dřez a vyčistili nečistoty z pracovní desky, můžeme namontovat nový kuchyňský dřez.

Krok 1

Vložte nový dřez do otvoru na pracovní desce a ověřte, že perfektně do otvoru zapadá. Je-li to nutné, upravte otvor v pracovní desce pomocí přímočaré pily nebo frézy. Pokud má váš nový dřez větší rozměry než aktuální otvor v pracovní desce, otočte kuchyňský dřez vzhůru nohama a za pomocí tužky obkreslete obvod kuchyňské dřezu na pracovní desku.

Krok 2

Vložení kuchyňské baterie do dřezu www.doleo.cz

Pokud je kuchyňský dřez vybaven otvorem pro kuchyňskou baterii, tak baterii do dřezu nainstalujte.

Krok 3

Instalace odpadu 3 www.doleo.cz_1  Instalace odpadu 2 www.doleo.cz  Instalace odpadu www.doleo.cz

Na odtokové sítko (výpust) naneste vrstvu silikonového tmelu a nainstalujte sítko do otvoru v kuchyňském dřezu a pevně přitlačte. Nakloňte dřez na bok, abyste umístili a ze spodní strany kuchyňského dřezu dotáhněte sítko pomocí matice. Přebytečný tmel utřete pomocí hadříku.

Krok 4

Nanesení silikonového tmelu po obvodu kuchyňského dřezu www.doleo.cz  Vložení kuchyňského dřezu do pracovní desky www.doleo.cz

Po spodním obvodu kuchyňského dřezu naneste silikonový tmel. Následně vsuňte kuchyňský dřez do otvoru v pracovní desce a vyrovnéjte ho.

 _______________________________________________Myšlenka

Pro větší ochranu pracovní desky můžete surové dřevo v otvoru na kuchyňský dřez, také natřít silikonovým tmelem.

Krok 5

Montáž svorek kuchyňského dřezu www.doleo.cz

Po usazení kuchyňského dřezu ze spoda dotáhněte upevňovací svorky k pracovní desce.

Krok 6

Zapojení přívodu vody pro kuchyňskou baterii www.doleo.cz

Pomocí oboustranného klíče připojte vodovodní hadice pro přívod teplé a studené vody.

 _______________________________________________Pozor

 Vodovodní hadice dotahujte správným momentem síly uvedeným v montážním návodu vámi zakoupene dřezové baterie.

Krok 7

Montáž sifonu ke dřezu www.doleo.cz

Připojte odpadové potrubí ke kuchyňskému dřezu. Pokud si nevíte rady jak připojit odpadové potrubí můžete využít náš návod na výměnu sifonu.

Krok 8

Nanesení silikonu po obvodu dřezu www.doleo.cz

Po obvodu kuchyňského dřezu naneste lehkou vrstvu silikonového tmelu. Přebytečný silikon utřete hadříkem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.